TUR 2 DITOR, TUR 3 DITOR, Tur i momentit

Struge Oher. Hotel 4*: 2 Ditë 55€ CDO WEEKEND

 

Tirane – Struge – Oher -Shen Naum – Tushemisht – Drilon- Pogradec-Tirane

Programi:

Dita e parë: Nisja nga Tirana ne oren 07:00 Liceu Artistik, Rr. Elbasanit. Ndalese per kafe dhe pak pushim tek KLUBI I GJUETAREVE dhe me pas vazhdojme rrugetimin tone drejt Maqedonise per ne doganen e Qafe Thanes. Pas kalimit te kufirit nisemi per ne Struge dhe akomodohemi ne hotel. Dreka e lire ne restaurantet buze liqenit te Ohrit. Pas drekes dhe nje pushimi te shkurter , mund te dalim e te vizitojme qytetin e Struges, pazarin e vjeter dhe bashkimin e lumit Drin me liqenin e Ohrit. Struga eshte nje qytet qe shtrihet ne pjesen jug-perendimore te Republikes se Maqedonise me nje popullesi rreth 15.000 banore. Permes qytetit rrjedh lumi i quajtur Drim (Drini i Zi). Struga eshte e njohur per 3 llojet e plazheve ate te Burrit, Gruas dhe Galeb. Struga ndryshe njihet dhe si qyteti i poezise, pasi ne muajin Gusht mbahet cdo vit Takimi open- air “Mbremjet e Poezise se Struges”, ku marrin pjese shkrimtare, poete, artiste nga e gjithe bota.Kthimi ne hotel ku mund te konsumojme darken e te kercejme nen tingujt e muzikes.

Dita e dytë: Pas mengjesit nisja drejt Ohrit i njohur ndryshe edhe si Jeruzalemi i Ballkanit, i cili ndodhet ne listen e qyteteve te mbrojtura nga UNESCO, njihet ndryshe dhe “Qyteti i Perlave”. Ohri ndodhet në pjesën jug-perëndimore të Republikes se Maqedonisë pranë liqenit me të njëjtin emër dhe ka diku rreth 50.000 banorë.
Gjate vizites se qytetit do te vizitojme portin, pazarin e vjeter ku njihet nga te gjithe turistat per shopping dhe shetitjet me varka, me pas do ngjitemi drejt kalase se Samoilit dhe qytetit te vjeter ku do vizitojme, kishen e Shen Sofise, nder kishat me te medha te periudhes mesjetare, teatrin antik dhe kishen e Shen Jovanit Kaneo, Qendren arkeologjike me mozaike romake në vendin e gërmimit Pllaoshnik (Plaošnik), Muzeun e Ikonave.
Kohe e lire per dreken dhe shetitje buze liqenit. Gjate kthimit ndalese ne Shen Naum dhe ne Drilon.
Vizite ne Manastirin e “Shen Naum”-it. Nisemi drejt Fshatit Bucimas tek Shtepia ku eshte luajtur filmi “Zonja nga Qyteti” me aktoren e njohur artisten e popullit Violeta Manushi. nisj drejt Tiranes me pushim sipas deshires se grupit

 

Ne cmim perfshihet:
1.Transporti
2. Akomodimi ne Hotel 4*
3. Darka festive me muzike live , mengjesi i dites se dyte
4. Guida

Agjensia nuk mban pergjegjesi per personat e kthyer nga policia per arsye te ndryshme sic jane mungese dokumentacioni, espuls, etj per udhwtimet jashte vendit.

Rezervoni ne TEL 0674622246 0674671300 0693672523

Viber : 00355/ 0674622246 / 0674671300 / 0693672523

Whats up: 00355/ 0674622246 / 0674671300 / 0693672523

EMAIL info@dsmtours.com

Leave a Reply