TUR 1 DITOR, Tur i momentit

TUR KULTUROR 1 DITOR STRUGE OHER 15 EURO. cdo e diele

Datat: Qershor: 22, 29; Korrik: 5, 12, 19, 26

 

Vendi i nisjes: Liceu Artistik, Rr. Elbasanit ne oren 06.00 me minibus ose autobus komod AC.
Ndalese per kafe dhe pak pushim tek KLUBI I GJUETAREVE dhe me pas vazhdojme rrugetimin tone drejt Maqedonise.
Pas procedurave kufitare i drejtohemi qytetit te bukur te Struges qe shtrihet buze liqenit te Ohrit. Struga eshte nje qytet qe shtrihet ne pjesen jug-perendimore te Republikes se Maqedonise me nje popullesi rreth 15.000 banore. Permes qytetit rrjedh lumi i quajtur Drim (Drini i Zi). Struga eshte e njohur per 3 llojet e plazheve ate te Burrit, Gruas dhe Galeb. Struga ndryshe njihet dhe si qyteti i poezise, pasi ne muajin Gusht mbahet cdo vit Takimi open- air “Mbremjet e Poezise se Struges”, ku marrin pjese shkrimtare, poete, artiste nga e gjithe bota.
Pas Struges nisemi drejt Ohrit, i cili ndodhet ne listen e qyteteve te mbrojtura nga UNESCO, njihet ndryshe dhe “Qyteti i Perlave”. Ohri ndodhet në pjesën jug-perëndimore të Republikes se Maqedonisë pranë liqenit me të njëjtin emër dhe ka diku rreth 50.000 banorë.
Gjate vizites se qytetit do te vizitojme portin, pazarin e vjeter ku njihet nga te gjithe turistat per shopping dhe shetitjet me varka, me pas do ngjitemi drejt kalase se Samoilit dhe qytetit te vjeter ku do vizitojme, kishen e Shen Sofise, nder kishat me te medha te periudhes mesjetare, teatrin antik dhe kishen e Shen Jovanit Kaneo, Qendren arkeologjike me mozaike romake në vendin e gërmimit Pllaoshnik (Plaošnik), Muzeun e Ikonave.
Kohe e lire per dreken dhe shetitje buze liqenit. Gjate kthimit ndalese ne Shen Naum dhe ne Drilon.


Ne cmimin 15 Euro/Person perfshihen:
Udhetimi me minibus ose autobus komod AC vajtje ardhje
Vizitat sipas progrmit
Guida gjate gjithe udhetimit

Nuk perfshihen ne cmim:
Hyrja ne muze, kisha, kala etj.

Agjensia nuk mban pergjegjesi per personat e kthyer nga policia per arsye te ndryshme sic jane mungese dokumentacioni, espuls, etj per udhwtimet jashte vendit.

Rezervoni ne TEL 0674622246 0674671300 0693672523

Viber : 00355/ 0674622246 / 0674671300 / 0693672523

Whats up: 00355/ 0674622246 / 0674671300 / 0693672523

EMAIL info@dsmtours.com

2 thoughts on “TUR KULTUROR 1 DITOR STRUGE OHER 15 EURO. cdo e diele

Leave a Reply